Το φόρουμ του Βαρκάρη
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Ρίτα Ριτάκι
Ρίτα Ριτάκι
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Σαβ Ιαν 20, 2024 7:19 am
Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  000_3610

Είδα σε μία συζήτηση στο ντισκάς πώς κάποιοι φτιάχνουν πυροβόλα όπλα με σωλήνες νερού. Μου έκανε εντύπωση και νομίζω ότι είναι χρήσιμο να μάθουμε αν είναι δυνατόν, πόσο ασφαλή είναι, ποια τεχνική και εργαλεία χρειάζονται και φυσικά πόσο αποτελεσματικά είναι αυτά τα όπλα. Στις εποχές που ζούμε κάθε τέτοια γνώση είναι πολύτιμη.

Αρέσει στον χρήστη Varkaris

Varkaris
Varkaris
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2024
https://varkarisnews.blogspot.com

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Σαβ Ιαν 20, 2024 3:25 pm
εγώ στον ελεύθερο χρόνο μου φτιάχνω καραμπίνες χωρίς να χρειάζομαι οπλοποιό. Με απλές σωλήνες νερού. Χρειάζεται 1) μια 70 cm σωλήνα 3/4 της ίντσας 2) μια σωλήνα της ιντσας περίπου 30 cm με σπείρωμα στην μια πλευρά 3)μια υδραυλική τάπα με περαστό σπείρωμα ΑΚΡΙΒΩΣ στο κέντρο της τάπας 4)επικρουστήρας. Κάποια βίδα η οποία θα έχει λειανθεί ώστε να είναι μυτερή στο κέντρο της και θα ταιριάζει στο σπείρωμα της τάπας....
avatar
Πουλάκι
Επισκέπτης

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Σαβ Ιαν 20, 2024 4:29 pm
Ρε βαρκαρη .... εύκολα μας τα λες. Παιρνω 2 σωληνες και μια ταπα και χω καραμπινα; Και αμα απο πουλακι γινω πεταλουδα τι γινεται;
Varkaris
Varkaris
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2024
https://varkarisnews.blogspot.com

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Σαβ Ιαν 20, 2024 4:41 pm
Πουλάκι πριν μιλήσουμε για το «πως» διάβασε λίγο ιστορία. Οι σωλήνες έχουν πολεμήσει σε δυο πολέμους. Δες λίγο εδώ: https://gunmagwarehouse.com/blog/the-phillipine-guerilla-guns-and-illiff-davis-richardson/
avatar
Πουλάκι
Επισκέπτης

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Σαβ Ιαν 20, 2024 5:00 pm
Το ειδα. Μιλας για οπλο ενεδρας στην ζουγκλα που φτιαχναν οι φιλιπινεζοι στον 2ο παγκοσμιο πολεμο ομως. Αυτοι σκοτωναν και με μπαμπου και δεν τους ενοιαζε να σκοτωθουν ομως. και θα ριχναν απο κοντα οπως καταλαβαινω. επισης ειδα μαυρες σωληνες δηλαδη τις παλιες που δεν ειχαν κοληση(ραφη)
Varkaris
Varkaris
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2024
https://varkarisnews.blogspot.com

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Σαβ Ιαν 20, 2024 5:23 pm
Δηλαδή άμα σου μπει στο διαμέρισμα το πάκι δεν χρειάζεσαι όπλο ενέδρας; Δεν σου είπα ότι θα πας για κυνήγι με αυτό(αν και εγώ πάω και κυνηγάω μια χαρά). Βασικά φτιάχνεις μια «κοντόκαννη» καραμπίνα σαν αυτούς που κόβουν τις καραμπίνες. Κόβοντας την κάνη κόβουν τα τσόκ. Για να στο πω λίγο ανάποδα. Οι καραμπίνες στο τέλος τους έχουν μια στένωση (σαν ανάποδο χωνί θα έλεγα) ώστε τα σκάγια να συγκεντρώνονται στον στόχο και να μην κάνουν διασπορά. κόβοντας τα τσόκ τα σκάγια διασπείρονται με αποτέλεσμα πέραν των 20 μέτρων να μην πετυχαίνεις ούτε ελέφαντα. ΟΜΩΣ στα 10 μέτρα του ανοίγεις του άλλου μια τρύπα ... σουρωτήρι τον κάνεις. Οι κοντόκαννες λοιπόν και αυτό το όπλο με τις σωλήνες επειδή δεν έχουν τσόκ είναι για ΚΟΝΤΑ. Από κοντά όμως τον γάμησες. Δεν σώζεται που να έχει δίπλα του τον ερυθρό σταυρό. Από μακρυά είναι άχρηστες. Τώρα όσον αφορά την ασφάλεια του όπλου. Βασικά είναι αδύνατον να σκάσει και αυτό διότι 1)οι σωλήνες του νερού είναι μετρημένες σε 3πλάσιες πιέσεις από αυτές που είναι οι κάνες των κυνηγετικών όπλων 2)επειδή η θαλάμη που έχει την σφαίρα είναι ουσιαστικά 2 σωλήνες η μια μέσα στην άλλη και υπάρχει ένα χιλιοστό διάκενο ανάμεσά τους η πίεση δεν εγκλωβίζεται στην θαλάμη (όπως στις καραμπίνες)αλλά εκτονώνεται στο διάκενο. Ο μόνος κίνδυνος δεν είναι να σκάσει κάτι αλλά να κλωτσήσει ο επικρουστήρας πίσω (να φάει τα σπειρώματα η βίδα) και να σου καρφωθεί σε κάνα μάτι αν είσαι τόσο πόντιος και έχεις τα μάτια σου πίσω από το όπλο. .....
Ρίτα Ριτάκι
Ρίτα Ριτάκι
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2024

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Δευ Ιαν 22, 2024 4:37 pm
Όμως μπορώ να φτιάξω κάτι τέτοιο; κόστος; εργαλεία; κάποια οδηγια; η φάση"σωληνα μέσα στην σωλήνα" δεν μου λέει κάτι από μόνη της (αν κατάλαβα καλά από το άρθρο). κάτι παραπάνω δεν πρέπει να ξέρω από αυτό;;;
Varkaris
Varkaris
Admin
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2024
https://varkarisnews.blogspot.com

Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα  Empty Απ: Αυτοσχέδια πυροβόλα όπλα

Τετ Ιαν 24, 2024 1:31 pm
Κόστος 20 ευρώ περίπου (γιατί θα χρειαστεί και κάποια ξύλινη επένδυση). Εργαλεία: Τροχός, λίμα στρογγυλή, κρουστικό με μύτες που να τρυπάν μέταλλο, μέγγενη, κάβουρας, σκύλα, βίδες παξιμάδια ροδέλες, γαλλικό κλειδί, γκαζοτανάλια τσέρκι οικοδομικό μεσαίο μέγεθος, λαμαρινοψάλιδο, και βιδολόγους που να περνάνε τουλάχιστον 8άρι σπείρωμα σε μεταλλική τρύπα. Βασικά δεν μπορώ να δώσω οδηγίες κατασκευής σε κανέναν μέσω νετ. Θα είμαι υπεύθυνος αν κάτι πάει στραβά. Αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις μην το επιχειρήσεις. Μιλάμε φιλολογικά εδώ πέρα. Δεν δίνουμε συνταγές διότι δεν ξέρω από μακρυά τι σκαμπάζει ο άλλος και τι υλικά θα χρησιμοποιήσει κλπ. Και αν κάνει «πατάτα»; Τι γίνεται; Επίσης υπάρχουν και κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το όπλο αυτό που δεν λέγονται στο πόδι. Ας πούμε όταν πυροβολήσεις το άδειο πλέον φυσίγγι δεν βγαίνει από την σωλήνα ώστε να βάλεις άλλο. Ο λόγος είναι πως με την διαστολή το μέταλλο του φυσιγγιού σφηνώνει στην σωλήνα η οποία έχει διάμετρο 1 χιλιοστό λιγότερο από της καραμπίνας. Αυτό πρέπει να ξέρεις πως να το διορθώσεις αν δεν θέλεις στα ζόρια να ξεμείνεις από...κάνη.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης